TZ: Rozmach českých dokumentů v české distribuci a na zahraničních festivalech trvá

Typ článku: Film a recenze

Datum vložení: 28. 09. 2010

Institut dokumentárního filmu (IDF), který letos na podzim oslaví deset let své existence, představil spolu s Českým filmovým centrem (ČFC) v pražském kině Světozor výběr nejzajímavějších českých dokumentů, které by měly vzniknout v průběhu dalšího roku. Zástupci IDF také poukázali na to, že rozmach českých dokumentů pokračuje, jak dokazuje ročně udržitelný počet zhruba dvanácti dokumentů distribuovaných do českých kin v posledních letech a jejich hojná účast na zahraničních festivalech.


Překvapivý výsledek nabízí srovnání celovečerních hraných filmů a dokumentů v distribuci za rok 2009 a 2010. Zatímco v roce 2009 vstoupilo do kin třináct dokumentů a letos jich bylo jen do této chvíle v distribuci osm, celovečerních filmů bylo za uplynulý rok v kinech třicet čtyři, zatímco letos doposud pouze jedenáct. České dokumenty bodují také na zahraničních festivalech, jsou vybírány na soutěžní festivaly i nesoutěžní filmové přehlídky zaměřené na dokumenty v Evropě, Americe i Asii. Čerstvě bodoval například Český mír tvůrců Filipa Remundy a Víta Klusáka, který právě získal hlavní cenu mezinárodní poroty na festivalu v Jižní Koreji. Výjimkou nejsou dokumenty, z nichž každý byl v uplynulém roce uveden na více než deseti zahraničních festivalech. K těm patří například Zapomenuté transporty do Polska Lukáše Přibyla, Auto*Mat Martina Marečka nebo Vítejte v KLDR! Lindy Jablonské.

 

Za připomenutí stojí, že v uplynulých dvou letech zazněla kategorie dokument také v rámci Českého lva. Toho vůbec prvního uděleného zpětně za několik let získal film Občan Havel, ten druhý, udělený standardně jako u celovečerních filmů za jeden kalendářní rok, putoval za rok 2009 Zapomenutým transportům do Polska. Otevření kategorie dokumentu v rámci Českého lva je podmíněno šesti filmy v distribuci, už nyní je tedy jisté, že se tato kategorie bude za rok 2010 oceňovat. Letos poprvé také mají čeští akademici možnost zahrnout do přímé nominace na Oskara spolu s celovečerními filmy hranými také dokumenty. Vybírat mohou z pěti dokumentárních filmů (Katka, Oko nad Prahou, Nebe Peklo, Miloš Forman: Co tě nezabije a Český mír), zda bude některý dokument za Českou republiku akademiky doporučen, bude zveřejněno v následujících několika dnech a stalo by se tak vůbec poprvé.

 

Co se návštěvnosti týče pořád platí, že nejvíce, a to 160 tisíc diváků, přišlo do kina na Občana Havla. Druhým dokumentem, který překonal hranici sto tisíc diváků, je Katka Heleny Třeštíkové. Tu od únorové premiéry vidělo 108 tisíc lidí a počet diváků s putováním filmu po českých školách ještě poroste. Více než 16 tisíc lidí vidělo letos v distribuci Oko nad Prahou režisérky Olgy Špátové, několik dalších dokumentů překonalo od roku 2009 také pětitisícovou hranici. K těm patří Vítejte v KLDR!, Miloš Forman: Co tě nezabije, Občan Havel přikuluje a Český mír. Za zmínku stojí ještě další tři dokumenty z dřívějších let, kterým se podařilo přiblížit nebo překonat hranici dvacet tisíc diváků, což jsou filmy Český sen, Česká RAPublika a Ženy pro měny.
V minulém roce upozorňoval IDF a ČFC v rámci prezentace českých dokumentů v podstatě velmi přesně na dvanáct nejzajímavějších dokumentárních počinů. Mezi nimi byla i Katka hojně navštívená v kinech a letos uvedená v soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, Nesvatbov Eriky Hníkové, jež slavnostně zahájí letošní Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava nebo filmový projekt Evoluce 4 z revoluce, čtyřdílný časosběrný dokument Pavla Kouteckého a Jana Šikla, který letos v listopadu uvede Česká televize.

 

Letos dostali příležitost představit své dokumentární filmy blížící se k dokončení v horizontu jednoho roku tvůrci deseti dokumentů. Jedná se o film účastníků dokumentární dílny vedené režisérkou Lindou Jablonskou s názvem Pozemšťané, koho budete volit? Velmi zdařilé ukázky z filmu mentálně hendikepovaných mladých lidí pod taktovkou Jablonské oběhly s velkým úspěchem internet před letošními volbami do Poslanecké sněmovny. Kratší verzi dokumentu odvysílá Česká televize 22. prosince v rámci cyklu Ta naše povaha česká, delší verze míří například na festival dokumentů v Jihlavě. Dále pak tvůrci představili tyto dokumenty: Divadlo Svoboda v režii Jakuba Hejny, známého především jako střihače (René, Ztracená dovolená, Ženy pro měny), který vypráví příběh svého dědy - mezinárodně uznávaného scénografa Josefa Svobody; Nutnost volby režisérky Veroniky Sobkové, jež v časosběrném dokumentu konfrontuje vězně odpykávající si doživotní trest s vězni, kteří život za mřížemi po několika letech opouštějí; Medvědí ostrovy režiséra Martina Ryšavého, letošního držitele Ceny Pavla Kouteckého (Země snů), který zachycuje správce rezervace ledních medvědů na ostrovech ve Východosibiřském moři; Dva malí piráti ze Somálska režiséra Davida Čálka (nedávno byl do distribuce uveden jeho film Nebe, Peklo) o pirátech, kteří se vydávají na moře s vidinou nakrmení svých hladových dětí; Napůl zapomenuto, napůl odpuštěno Petry Ondřejkové o osudech lidí “srpna 1968” po čtyřiceti letech; Vše pro dobro světa a Nošovic Víta Klusáka je svébytným portrétem moravskoslezské vesnice, ve které přistálo UFO v podobě stříbřité továrny na výrobu korejských aut Hyundai; Rock života Jana Gogoly (vloni zvítězil s filmem Mám ráda nudný život na festivalu dokumentů v Jihlavě) je filmovým portrétem šéfa rockové skupiny Katapult Oldy Říhy; Skvělá příležitost režiséra Víta Janečka o životě Mongolů, kteří přijížděli především do roku 2008 pracovat a žít do České republiky a Manuál teroristy režisérky Terezy Reichové o represích, antiteroristickém zákonu a životě v baskické Navarře na severu Španělska.

 

V současné době také vychází dvojjazyčný katalog České dokumentární filmy
2010 - 2011 obsahující informace o více než 100 připravovaných a výběru 20 dokončených českých dokumentech, který je v elektronické podobě ke stažení spolu s dalšími informacemi o českém dokumentu na webu Institutu dokumentárního filmu www.DOKweb.net

 


NÁVŠTĚVNOST dokumentů podle počtu diváků:
ZA ROK 2009 A 2010:
Katka, 108 282 diváků (2010)
Oko nad Prahou, 16 166 diváků (2010)
Vítejte v KLDR, 7 837 diváků (2009)
Babička, 7 402 diváků (2009)
Miloš Forman: Co tě nezabije, 6 941 diváků (2009)
Občan Havel přikuluje, 6026 diváků, (2009)
Český mír, 5623 diváků (2010)
NEJVÍCE NAVŠTÍVENÝ:
Občan Havel, 161 683 diváků (2008)
DO ROKU 2008:
Ceský sen, 31 214 diváků, (2004)
Česká RAPublika, 24 178 diváků (2008)
Ženy pro měny, 19 712 diváků (2004)
Údaje zpracované dle dat Unie filmových distributorů.

 

 

SEZNAM prezentovaných dokumentů a jejich popis dle tvůrců:


1.POZEMŠŤANÉ, KOHO BUDETE VOLIT?
Režie: Účastníci dokumentární dílny a Linda Jablonská
Producent: o.s. Inventura, Česká televize
Dokumentární projekt, jehož autory jsou lidé, kteří se obtížně orientují v okolním světě a ve škole asi zrovna nevynikali. Řečeno politicky korektně - mají mentální hendikep. To jim ale nebrání v tom, aby měli originální a neotřelý pohled na dění kolem sebe, citlivost, zvídavost i drzost - vše potřebné pro povahu dokumentaristy či dokumentaristky. V šestiměsíční dokumentární dílně o.s. Inventura vznikal pod vedením Lindy Jablonské film, který dokazuje, že i lidi s mentálním hendikepem se mohou ve veřejném prostoru orientovat a mít politický názor. Dokumentalitní štáb sledoval jev, který se týká každého z nás - volby do Poslanecké sněmovny ČR. Účastnil se předvolebních mítinků, natáčel ankety s občany i politiky na témata, která jsou v jiných médiích přinejmenším neobvyklá. Externí kamery zaznamenaly veškeré dění kolem, reakce ochranky, příznivců nebo odpůrců politických stran. Štáb také zjišťoval, zda politická korektnost a předvolební sliby nejsou jen prázdnými hesly, pokoušel se odhalit, nakolik je dvacet let po revoluci v českém člověku stále zakořeněný předsudek vůči všemu, co není „úplně normální“.

 

2.DIVADLO SVOBODA
Režie: Jakub Hejna
Producent: Jiří Konečný, endorfilm s.r.o.
„Tma je mým hrubým materiálem. Tak jako truhlář používá dláto, já se pokouším své divadlo vykrajovat ze tmy.“ (Josef Svoboda). Vyrůstal jsem v domě člověka, který byl výjimečným scénografem, ale taky mým dědou, s kterým jsem moc nemluvil. Hrál jsem si v jeho ateliéru, díval se, jak vyrábí ve sklepě divadelní modely, poslouchal s ním Beethovena. Bylo mi 25, když umřel, a já si uvědomil, že o něm téměř nic nevím. Tma a prázdný prostor, o kterých tak často mluvil jako o materiálu, s nímž pracuje, zaplnily moji hlavu. Rozhodl jsem se zkoumat onu tmu a prostor filmem, naplnit je tím, co nezemřelo společně s dědou. A pátrat tak po věcech a myšlenkách, které nás přežívají. (Jakub Hejna). Základní linií filmu je osobní pátrání vnuka Jakuba po jeho zesnulém dědovi, slavném scénografovi Josefu Svobodovi. Výsledkem pátrání je představit tuto výjimečnou osobnost tak, jak ji dosud málokdo zná. Film Schránky paměti bude zároveň jediným českým dokumentem, který se osobností a dílem Josefa Svobody komplexně a hlouběji zabývá a jediným filmem, ve kterém se objeví unikátní, dosud nezveřejněné archivní materiály týkající se Svobodovy práce, ale i jeho soukromého života.

 


3.NUTNOST VOLBY
Režie: Veronika Sobková
Producent: HBO - Martina Šantavá, Verbascum - Richard Němec
Časosběrný dokument konfrontující situaci vězňů, kteří si odpykávají doživotní trest, se situací lidí, kteří vězení po několika letech opouštějí. Co udělá člověk, který se těšil na den, kdy vyjde za brány vězení? Jak se vyrovná se zjištěním, že najednou je všechno jinak, než si představoval? Jak se bude rozhodovat a budou jeho představy z vězení alespoň částečně odpovídat skutečnosti? A jak se rozhoduje a o čem přemýšlí ten, kdo již zdánlivě žádnou možnost volby nemá – doživotně odsouzený? Záměrem je zachytit momenty změn a zásadních obratů v životech těchto lidí. Na základě zachycených příběhů má film být obecnější úvahou o způsobech nakládání se svobodou a časem.

 

 

4.MEDVĚDÍ OSTROVY
Režie: Martin Ryšavý
Producent: Vratislav Šlajer
Filmem Medvědí ostrovy Martin Ryšavý navazuje na své předchozí projekty, zaměřené na oblast ruské dálnovýchodní Republiky Sacha (Jakutie). Film se věnuje lidem z nejodlehlejší části tohoto území, kterou je Nižněkolymský okres, především pak správcům rezervace ledních medvědů, nacházející se na Medvědích ostrovech ve Východosibiřském moři při ústí řeky Kolymy. Sleduje jejich putování na opuštěnou polární stanici, kde se v opuštěném zasněženém prostoru potkává minulost se současností. Film je tak portrétem krajiny, její minulosti a člověka v ní.

 

5.DVA MALÍ PIRÁTI ZE SOMÁLSKA
Režie: David Čálek
Producent: Jefe Brown - U.F.O. Pictures
Snímek vypráví příběh somálských pirátů, kteří se vydávají na moře ve vidině, že nakrmí své hladové děti, neboť žijí v zemi, kde již několik desítek let nefunguje nic kromě výnosného obchodu s loděmi a jejich nákladem. Nechceme dělat advokáta těm, kteří si jako teroristé berou rukojmí a žádají za ně výkupné. Nehájíme bossy somálských pirátských klanů, kteří disponují lidmi, zbraněmi a loděmi, a představují dnes již mezinárodní silovou jednotku podobně jako ETA, Al Kaida nebo IRA. Chceme ukázat, jak je Alímu Muhammadovi Warsame, jednomu ze stovek novodobých pirátů, kteří na moři tráví nekonečné dny a týdny, užívají drogy, aby je netrápil hlad a neskolila únava, a bojí se všeho a všech jako zvíře v drátěné boudě čekající na smrt. Najít loď a splnit absurdní úkol je jejich jediné vysvobození. Alí také kdysi uznával vinu a trest a měl pojem dobra a zla tak jako většina z nás, ale podle jeho slov není nic tak snadné jako uhasit v sobě plamínek dobra, popřít v sobě vrozený pojem Boha a vydat se na moře na lodi s pirátskou vlajkou.

 

6.NAPŮL ZAPOMENUTO, NAPŮL ODPUŠTĚNO
Režie, producent: Petra Ondřejková – L`Automat
21. srpen 1968 nebylo jen datum, kdy se míchaly politické karty a hájily mocenské zájmy, ale především datum, kdy se měnily lidské osudy. Osudy obyčejných lidí. Budou to oni, a ne špičky politických reprezentací Československa a Ruska, o kom bude náš film. Představíme osudy lidí z opačných stran barikády po 40 letech. Mnohé z nich nezbývá než obdivovat a ostatním se pokusíme odpustit.

 

7.VŠE PRO DOBRO SVĚTA A NOŠOVIC!
Režie: Vít Klusák
Producent: Vít Klusák , Filip Remunda, Hypermarket Film
Celovečerní dokumentární film "Vše pro dobro světa a Nošovic" je svébytným portrétem moravskoslezské vesnice, ve které - jak místní říkají - přistálo UFO v podobě obří stříbřité továrny: korejská automobilka Hyundai. Z vesnice se tak stala průmyslová zóna. Mnozí z majitelů polí, na kterých dnes automobilka stojí, však dlouho své pozemky prodat nechtěli. Donutil je až nátlak jejich sousedů, kterým místní politici nabídli tzv. kompenzaci za zhoršené životní podmínky: 100.000 korun pro každou rodinu. Rozhodujícím argumentem se tak nakonec stal anonymní dopis, který odolávajícím sedlákům vyhrožoval smrtí. Jako filmaři jsme tyto pohnuté události zaznamenali, ale těžiště filmu stojí jinde: do Nošovic se vracíme tři roky od okamžiku, kdy všechno změnil onen výhružný dopis a skrze devět postav spřádáme intimně hravý portrét místa, které se náhle a nevratně proměnilo k nepoznání. Tragikomický film o poli, na kterém rostou auta.

 

 


8.ROCK ŽIVOTA
Režie: Jan Gogola
Producent: Ladislav Cmíral, Cireal Production
Film o člověku, který se navzdory anebo díky svojí obyčejnosti stal legendou, a který chce život vnímat černobíle, aby zůstal sám sebou ve světě, ve kterém je všechno možné. Filmový portrét Oldy Říhy, šéfa rockové skupiny Katapult, která vstoupila do Síně slávy, dvakrát se stala nejpopulárnější kapelou roku – Zlatým slavíkem a jejíž písně jsou ve zpěvníčcích, v jukeboxech, hrají se u táboráků i na diskotékách. Minulý rok se Říha podle deníku Mladá fronta Dnes stal jedním z Čechů roku a letos Katapult slaví 35 let své existence. Během této doby se řada slovních spojení z repertoáru kapely stala součástí obecné češtiny. Charakteristickým rysem Katapultu je obyčejnost, a to obyčejnost hudby, příběhů a interpretace. Prvním natáčecím dnem byl v lednu 2009 pohřeb baskytaristy a Říhova celoživotního přítele Jiřího „Dědka“ Šindeláře. Tím posledním pak v květnu 2010 koncert z nového turné Radosti života, na který do zcela zaplněného největšího kostela ve východních Čechách přišlo téměř tisíc diváků. Film tedy sleduje hudební, ale zejména životní cestu Říhy a Katapultu z „kostela smrti“ do „kostela znovuzrození“. Jde přitom o cestu pochybností, zlomů, střetů i štěstí, ale především o cestu bez konce. Smrt a znovuzrození kapely je přitom filmovou klenbou pro otevřené situace často vyhroceného charakteru, ve kterých se lze přesvědčit, jestli Říha zpívá to, co žije, a žije to, co zpívá. Oldu Říhu uvidíme mimo jiné na pódiích, v šatnách, v televizní show, na pařezu, ve zkušebně, na chalupě, při squashi, v kanceláři, v knihkupectví anebo třeba ve sprše... Film o tom, jak se obyčejné může stát neobyčejným.

 


9.SKVĚLÁ PŘÍLEŽITOST
Režie: Vít Janeček
Producent: Mezinárodní organizace pro migraci IOM Praha
Do krize v roce 2008 žilo v České republice asi osm tisíc Mongolů, kteří sem přijeli za prací, od té doby se jejich počet zmenšil asi na polovinu. Oproti lidem jiných národností se pracovní situace většiny z nich vyznačuje tím, že zastávají práci na samém konci či dně výrobních řetězců a služeb. Většina z nich odjížděla na západ s vizí zlepšení životních poměrů pro sebe a své děti. Tyto vize se však mnohdy více než problematizují a cesta zpět není snadná. Již samotný přesun a zajištění práce znamenalo pro mnohé prodat veškerý svůj majetek a výnos věnovat na nový začátek daleko od vlasti. Film na několika různorodých příkladech ukazuje, jak se Mongolové vyrovnávají s realitou života a práce v České republice.

 

10.MANUÁL NA VÝROBU TERORISTY
Režie: Tereza Reichová
Producent: Alice Taberyová, FAMU Studio
U politických graffiti baskické Navarry zastavuje režisérka - cizinka kolemjdoucí a nechává si vysvětlit, co která znamenají, a proč je kdo nakreslil. Celovečerní dokumentární film o represích, antiteroristickém zákonu a o tom, co se děje uvnitř našich společných hranic.
 



Autor: Eva - Autor z oblibeny.cz + tiskové zprávy pořadatelů.

Články o kultuře, zábavě a cestování

Vkládejte jen vlastní články shodné s tématem webu. Nevhodné články budou smazány. Zakazujeme vkládat texty z jiných webů. Při porušování autorských práv nás prosím kontaktujte.

O sekci články o kultuře

Reklama za vstupenky • Požádat o aktualizaci článku • Jak přidat článek?

 

Autory článků jsou sami uživatelé. Vkládejte prosím pouze vaše vlastní články, které jsou shodné se zaměřením našeho webu, tedy články o kultuře. Oblibeny nenese odpovědnost za jejich slohovou podobu a gramatické chyby. Nevhodné články budou bez varování smazány. Oblibeny.cz si vyhrazuje právo smazat, nebo změnit obsah článků. Je zakázáno vkládat texty z jiných webů. V případě podezdření na porušování autorských práv nás prosím neváhejte kontaktovat. Naleznete u nás novinky ze světa kultury, informace a články, hudební recenze, kulturní zprávy, aktuality o tom co se kde děje a jiné aktuální události.